دانلود فایل Word مقاله تعيين اجزاي بيلان آب در حوزه هاي خشک و کوهستاني جهت مديريت بهينه منابع آب (مطالعه موردي حوزه منشاد)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل Word مقاله تعيين اجزاي بيلان آب در حوزه هاي خشک و کوهستاني جهت مديريت بهينه منابع آب (مطالعه موردي حوزه منشاد) :

سال انتشار: 1388

محل انتشار: دهمین سمینار سراسری آبیاری و کاهش تبخیر

تعداد صفحات:8

چکیده:

امروزه مسئله خشکسالی و کمبود آب یکی ازمهمترین مشکلاتی است که بسیاری از کشورهای جهان به ویژه کشور ایران با آن مواجه است. در این میان استفاده بهینه از آب در بخشهای مختلف کشاورزی، صنعت و شرب امری ضروری بهنظر می رسد لذا مدیریت جامع منابع آب یکی از ملزومات جامعه امروز به نظر می رسد. در این میان مسئله تعیین بیلان آب در مناطق خشک جهت مدیریت و بهره برداری بهینه از منابع آب یکی از راهکارهای اساسی می باشد. منشاد یکی از حوزه های خشک و کوهستانی در استان یزد می باشد که با داشتن متوسط بارندگی سالانه 350 میلیمتر از جهت تامین منابع آب حوزه های خشک مجاور خوداز جمله شهرستان مهریز نقش موثری ایفا می کند. دراین تحقیق به تعیین اجزای بیلان آب در حوزه خشک و کوهستانی منشاد در سال آبی 8685 پرداخته شده است. جهت تعیین تبخیر و تعرق واقعی حوزه که یکی از مهمترین اجزای معادله بیلان آب محسوب می شود از الگوریتم SEBAL استفاده گردید. نتایج این تحقیق نشان می دهد که تبخیر و تعرق واقعی حوزه در سال آبی 8685 بزرگترین منبع هدر رفت آب در این حوزه به حساب می آید، که با توجه به این مسئله راهکارهای مدیریتی مناسبی جهت مدیریت منابع آب در این حوزه پیشنهاد شده است.

لینک کمکی