دانلود فایل Word مقاله آببندي سد تنگاب فيروزآباد فارس با خروج مواد ريزدانه از تشکيلات رسوبي وسنگي و طراحي گمانه هاي متقاطع

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل Word مقاله آببندي سد تنگاب فيروزآباد فارس با خروج مواد ريزدانه از تشکيلات رسوبي وسنگي و طراحي گمانه هاي متقاطع :

سال انتشار: 1387

محل انتشار: دومین کنفرانس ملی نیروگاههای آبی کشور

تعداد صفحات:11

چکیده:

سد " تنگاب " سدی سنگریزه ای با هسته رسی در ) )90 کیلومتری جنوب شرق شهر شیراز بر رو ی تشک یلاتسازند آسماری در حال احداث میباشد . آببندی سد شامل عملیات ایجاد دیوار آببند در بخش رسوبی پی سد و پرده آببند در تکیه گاهها و سنگ پی میباشد .به دلیل عدم امکان اجرای کامل دیوار آببند در بخش عمیق رسوبی زون رسوبی باقیمانده به عنوان پنجره فرار آب : منطقه ای با خطر آبگذری بالا را به وجود آورده بود . در تزریق زون رسوبی گمانه ها به گروههای سه تایی تقسیم گردید ه و در هر مقطع از گمانه وسط با فشار معادل فشار تزریق آب تزریق گردید . در حین تزریق آب از گمانه های مجاورمواد ریزدانه خارج گردید . سپس هر سه مقطع گمانه ها با هم ت زریق گردیدند . مشاهده گردید در صورت استفاده از دوغاب غلیظ سیلیکاته پیشرو و سپس تزریق دوغاب غلیظ بدون سیلیکات میتوان از کاهش سریع فشار دوغاب و هدر رفتن آن در زون رسوبی و نیاز به تزریق مجدد جلوگیری به عمل آورد .در خصوص زون سنگی با توجه به وجود مارن و رس قابل جابجایی عملیات شستشوی تحت فشار در دستور کار ق رار گرفت . تجربه نشان داد که لازم است زمان گیرش اولیه یک و نیم ساعت و زمان گیرش ثانویه نیز شش ساعت اعمال گردد .در بخشی از گالریهای تحتانی عملیات تزریق به شیوه های معم ول در دنیا (تزریق از بالا به پایین و از پایین به بالا ) به دلیل دور زدن دوغاب ورس و مارن و رسیدن به پشت پکر ودر نتیجه افزایش بیش از حد طول مقطع امکانپذیر نبود لذا با عملیات شستشوی تحت فشار و خروج مواد پرکننده در مقاطع خاصی از گمانه ها و سپس تزریق آن مقاطع عملیات آببندی با مو فقیت صد در صد انجام گرفت . نتایج آزمایشات لوژن در گمانه های کنترلی در تمام جبهه های کاری فوق اعداد لوژن کمتر از یک را نشان دادند .
همچنین نتیجه قرائت ابزاردقیق افت 24 متری در پایین دست را نسبت به بالا دست قبل از آبگیری سد نشان داد

لینک کمکی