دانلود فایل Word مقاله مطالعه موردي رسوبات حاوي فلزات سنگين در حوضچه تزريق سيلاب شهري در شهر شيراز و بررسي مواد جاذب جهت بهبود کيفيت سيلاب در مقياس پايلوت

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل Word مقاله مطالعه موردي رسوبات حاوي فلزات سنگين در حوضچه تزريق سيلاب شهري در شهر شيراز و بررسي مواد جاذب جهت بهبود کيفيت سيلاب در مقياس پايلوت :

محل انتشار: دومین همایش تخصصی مهندسی محیط زیست

تعداد صفحات:12

نویسنده(ها):

محمد پروین نیا –
غلامرضا رخشنده رو –
پرویز منجمی –

چکیده:

فلزات سنگین یکی از مهمترین آلودگیهای محیط زیست م حسوب شده که به دو صورت محلول و غیرمحلول در سیلابهای شهری و حوضچه های تزریق سیلاب شهری وجود دارد . [1] عناصرفلزی، بدلیل راحتی انتقال در زنجیره غذایی و تجمع در بافتهای مختلف، در میان آلاینده های آبی بسیارحائز اهمیت می باشند . تاثیرمخرب فلزات سنگین در از بین رفتن گونه های مختلف و جلوگیری از تنوع زیستی است . در این مقاله به بررسی وجود فلزات سنگین در رسوبات حوضچه تزریق سیلاب در منطقه دشتکوه سعدی در شهر شیراز پرداخته شده است . همچنین جهت کاهش آلودگی سیلاب و امکان ارتقای کیفیت سیلاب به شیوه جذب ، مواد جاذب ارزان قیم ت مثل انواع ذرات چوب ( خاک اره و خاک رنده ) ، خاکستر و ماسه در آزمایشهای ناپیوسته ) ) Batch Test بمنظورحذف فلزات سنگین موجود درسیلاب بررسی شده اند . نتایج این تحقیق بیانگر وجود فلزات سنگین روی، آهن و مس در رسوبات کف حوضچه مذبور و حرکت آن بسمت لایه های زیرین می باشد این درحالی است که قدرت جذب لایه های بالایی هنوز وجود دارد . همچنین جذب فلز روی بعنوان شاخص فلزات سنگین در سیلاب، توسط مواد جاذب در مقیاس پایلوت نشان میدهد در شرایطی نزدیک به واقعیت از نظر دما و pH می – توان حداکثر جذب را انتظار داشت . کاهش مواد محلول و مواد معلق در نمونه های واقعی سیلاب نیز نشان میدهد استفاده از ماده جاذب، کیفیت سیلاب را ارتقا می بخشد و جهت کاهش تجمع آلودگی در رسوبات حوضچه ها مناسب است .

لینک کمکی