دانلود فایل Word مقاله امکان سنجي توليد کود مايع UAN در پتروشيمي شيراز

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل Word مقاله امکان سنجي توليد کود مايع UAN در پتروشيمي شيراز :

محل انتشار: اولین کنفرانس پتروشیمی ایران

تعداد صفحات: 13

نویسنده(ها):

قاسم مسعودی – شرکت ملی صنایع پتروشیمی
عبدالرضا فولاد – شرکت ملی صنایع پتروشیمی
حسین ناصری – شرکت ملی صنایع پتروشیمی
منصور تقوایی – شرکت ملی صنایع پتروشیمی

چکیده:

کود مایع Urea Ammonium Nitrate که اصطلاحاً به UAN معروف می باشد شامل اوره، نیترات آمونیم ، آب و ممانعت کننده خوردگی می باشد و در گریدهای 28 ، 30 و 32 درصد ازت تولید و عرضه می شود . تولید این کود به 40 سال قبل برمی گردد و اولین بار در آمریکا تولید و عرضه گردید . امروزه تولید و مصرف آن در اروپا و آمریکا رشد فزایندی داشته است .
کود UAN در مقایسه با نیترات آمونیم کاملاً بی خطر بوده ضمن آنکه قیمت تمام شده آن کمتر از نیترات آمونیم است و به خاطر دارا بودن اوره و نیترات آمونیم در درون خود ، باعث ارجحیت مصرف در کشاورزی نسبت به نیترات آمونیم شده است . ضایعات ازتاین کود نسبت به اوره کمتر بوده و از PH کمتری در مقایسه با اوره برخوردار می باشد لذا در زمینهایی که دارای خاک با PH بالا می باشند استفاده از کود UAN در مقایسه با اوره بهتر می باشد .
این کود در ایران شناخته شده نیست و مراجع فارسی در این زمینه وجود ندارد و عمدتاً سایتهای انگلیسی که در ارتباط با تولید کودهای شیمیایی بوده اند بعنوان مراجع اصلی این تحقیق انتخاب شده است .
تولید این محصول در کارخانه هایی که دارای دو واحد اوره و نیترات آمونیم در کنار هم می باشند بسیار اقتصادی است و نیاز به سرمایه گذاری زیادی جهت تولید آن نمی باشد لذا با توجه به خطرات انفجار تولید نیترات آمونیم در پتروشیمی شیراز ، تغییر خط تولید از نیترات آمونیم به UAN مورد بررسی قرار گرفت . تحقیق روی این موضوع در سه بخش چگونگی تولید ، بررسی اقتصادی آن و کاربرد آن در کشاورزی انجام شد که در بخش تولید ضمن معرفی روشهای تولید در جهان ، مناسبترین روش تولید در پتروشیمی شیراز همراه با نمودار تولید و نمونه آزمایشگاهی ارائه شده است . در بخش اقتصادی ، قیمت تمام شده تولید نیترات آمونیم و UAN محاسبه و مقایسه گردیده و بازار جهانی تولید و مصرف آن مورد بررسی قرار گرفته است . در بخش کشاورزی ، کاربرد و نحوه استفاده از آن در کشاورزی تشریح شده است .

لینک کمکی