دانلود فایل Word مقاله بستر و حريم رودخانه هاي شهري (قوانين موجود، شرايط فعلي، مشکلات و راه حلي ها) (مطالعه موردي)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل Word مقاله بستر و حريم رودخانه هاي شهري (قوانين موجود، شرايط فعلي، مشکلات و راه حلي ها) (مطالعه موردي) :

سال انتشار: 1387

محل انتشار: چهارمین کنگره ملی مهندسی عمران

تعداد صفحات:8

چکیده:

رودخانه ها جزو اموال عمومی بوده و متعلق به حکومت جمهوری اسلامی می باشند، وظیفه حفظ و صیانت از رودخانه ها به دولت واگذار شده است (قانون توزیع عادلانه آب مصوب 1361). طبق ائین نامه بستر و حریم مصوب 1379، حد بستر و حریم رودخانه معمولا از پهنه بندی سیل با دوره بازگشت 25 ساله بدست می آید در این بررسی ، بایستی جریان در رودخانه بدون در نظر گرفتن کلیه سازه های احداثی شبیه سازی گردد. به عبارتی جریان در رودخانه در شرایط طبیعی قبل از احداث هر گونه سازه شبیه سازی می گردد. رودخانه های شهری به سبب احداث سازه های مختلف که در راستای ساماندهی و بهره گیری هرچه بیشتر از انها صورت گرفته است، دارای پیچیدگی های زیاد می باشد. اعمال قوانین در این رودخانه ها با موانع متعدد روبروست بخصوص اینکه دخل و تصرف در مواردی توسط سازمان های دولتی صورت گرفته است.
در راستای ایمن سازی حاشیه این رودخانه ها از خطرات سیل، با توجه به شرایط موجود، راهکارهایی توسط متخصصین و متولیان رودخانه و سازمان های اداره کننده شهری مطرح گردیده است. بازه ای از یکی از رودخانه های غرب شهر تهران انتخاب و حد بستر رودخانه تعیین گردیده است. در بخش بعدی مشکلات حاصل شده در این بازه که در اثر محدود نمودن عرض رودخانه و با هدف ساماندهی انجام شده، موردارزیابی قرار گرفته است. برای تحلیل جریان در سامانه رود – کانال از مرم افزار Hec Ras کمک گرفته شده است.

لینک کمکی