دانلود فایل Word مقاله به سوي تجاري سازي فناوري و تحقيقات در دانشگاه ها و مراکز آموزشي و پژوهشي (Towards Commercialization of Technology and Research Results )

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل Word مقاله به سوي تجاري سازي فناوري و تحقيقات در دانشگاه ها و مراکز آموزشي و پژوهشي (Towards Commercialization of Technology and Research Results ) :

سال انتشار: 1387

محل انتشار: هفتمین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن

تعداد صفحات:26

چکیده:

هدف از این مقاله، ارائه مبانی و دیدگاهی یکپارچه از فرایند تجاری سازی و نیز تحریک اذهان محققان و مسئولین امر برای توجه به این موضوع در عرصه انتقال نتایج تحقیق و فناوری دانشگاهی است. فرایند تجاری سازی نتایج تحقیقات و فناوریهای دانشگاهی به معناری ارائه یافته ها و دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشجویان دانشگاهی و موسسات آموزشی به عموم و کل جامعه است. این فرایند در طی روابط دانشگاه و صنعت رنگ و بوی اجرایی به خود گرفته و آماده بهره برداری می گردد. برای تجاری سازی نوآوری های دانشگاهی، روش های بیشماری وجود دارند از جمله صدور گواهینامه، اعطای حق امتیاز، محصولات جانبی و مقررات مشاوره ای. در زمینه ارتقای تجاری سازی تحقیقات برخی اقدامات ممکن است از بالای دولت به سمت پایین و نهادهای ذیربط گسیل شوند، در حالیکه سایر فعالیتها و اقدامات از افراد و هویت های سازمانی به سمت بالا در حال حرکت هستند. با اینکه اقدامات به طور رسمی هستند، اما مکانیسم های غیر رسمی در بسیاری از موارد، نقش قابل ملاحظه ای را ایفا می کنند. همچنین، رویکردهای مختلف تجاری سازی یافته های تحقیقاتی را (تابع اینکه تجاری سازی در چه مرحله ای از فرآیند تحقیق آغاز و در چه مرحله به اتمام برسد) می توان در سه سطح واکنشی (از پیش تعیین شده)، تضمینی یا قراردادی، و همزمان طبقه بندی نمود. نهایتاً شیوه های ارزیابی پتانسیل تجاری یافته های تحقیقاتی عبارتند از تجزیه و تحلیل فرصت بازار، طرح کسب و کار، و متدولوژی های ارزیابی جامع.

لینک کمکی